Ivo Křen / Jiné světy

14. září - 27. listopadu 2022
Otevírací doba
út–ne: 10.00–18.00
po: zavřeno
Dům u Jonáše, Pernštýnské náměstí 50

Kurátorka
Eliška Burdová 

Ivo Křen / Jiné světy

JINÉ SVĚTY

 Ivo Křen (1964–2020) je s Pardubicemi spjat nejen jako se svým rodným městem a trvalým bydlištěm, ale rovněž jako kurátor sbírky skla ve Východočeském muzeu v Pardubicích a spoluzakladatel a teoretik skupiny Rubikon soustřeďující přední autory českého ateliérového skla. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové a již při studiu se projevil jeho zájem o grafické techniky, který se postupně vyvinul v členství ve Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

V technice linorytu kombinovaným příležitostně s monotypem nalezl prostor pro experimentování, jež přerostl v mistrovské ovládnutí vícebarevných soutisků z jedné postupně odrývané matrice. Až rituální a soustředěnou prací, kterou vyžaduje pečlivý soutisk stírající omezení provázející techniku linorytu, se přibližuje k hranici abstraktního malířského přístupu. Jedním z hlavních motivů Křenova díla se stalo nalézání něčeho nového a nepoznaného, až banálního, které dosud zůstávalo bez povšimnutí.

Retrospektivní výstava Jiné světy se zaměřuje na motivy krajin, přírodních scenérií a zahrad. Ostatně své Zahrady představil pardubickému publiku v roce 1999 na autorské výstavě ve VČG, a právě toto téma se hledáním nových souvislostí vine celou jeho tvorbou. Tajemná zákoutí, krajiny s proměnlivými náladami a emocionálním působením byly pro Ivo Křena prostorem pro kontemplaci, uvědomování si drobných a všedních krás struktur a tvarů materiálů, jejich barevných zvláštností ve světelných proměnách. Jeho grafiky diváka intenzivně vybízí ke kontemplaci nejen nad pečlivou prací, ale dovolují vstoupit do „jiných“ světů oproštěných od všední povrchnosti.

 

Eliška Burdová

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.